61) Głowa jest zaprawdę najważniejszą w tej praktyce. Jest prawdziwie we właściwym miejscu, gdyż jako że rozpoznaje misury i tempa, koniecznym jest by była umieszczone w tym miejscu, w którym może służyć jak obserwator, który przepatruje ziemię z każdej strony.
62)To umieszczenie głowy, gdy w gardzie i szukając misury, jest właściwe i wygodne gdy znajduje się na jednej prostej linii z mieczem, gdyż w ten sposób oczy będą widzieć wszystkie ruchy i bez-ruchy miecza i ciała przeciwnika i rozpoznają natychmiast części które należy atakować i których bronić; z tego wynika iż głowa, będąc umieszczona ponad wspomnianymi częściami, jest zdolna do rzucania wzrokowych promieni w prostej linii, czego nie dałoby się dokonać gdyby głowa była umieszczona wyżej lub niżej, tak że promienie nie mogłyby rozchodzić się na wszystkie strony, i przez to nie mogłyby szybko wejść w tempo lub z niego uciec.
63) Przy ustawianiu gardy i szukaniu misury głowa spoczywa na lewym ramieniu, zaś podczas uderzania pochyla się nad prawym
64) Przy ustawianiu gardy i szukaniu misury głowa musi być wycofana tak bardzo jak to tylko możliwe, zaś w czasie uderzania powinna być wypchniętą w przód tak bardzo jak tylko się da.
65) Przy ataku powinno się zwracać szczególną uwagę na to, by głowa była skłoniona bardziej w jedną stronę niż w drugą, zależnie od tego czy będzie się uderzać do wewnątrz czy na zewnątrz, tak by była osłonięta rękojeścią i zbrojnym ramieniem.
66) Inne położenia i ruchy głowy które są wykonywania w czasie przejść, w ucieczce i w ruchu ciała z drogi ataku w różnych gardach i nieskończonej ilości sposobów uderzania nie mogą być przyjęte za dobre, ponieważ odbiegają od prostej linii, jak nazywam linię przechodzącą przez bok mojego ciała i ciało mojego przeciwnika, w przeciwieństwie do linii fałszywej, jak nazwę linię która przebiega poza ciałem moim i mojego przeciwnika, w tej czy innej części, jak mówi reguła według której cała gra szermierki jest grą miar (dystansów).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz