95) Aż to tej pory rozprawialiśmy wpierw o władaniu mieczem, co nauczyło nas właściwego dystansu i prawdziwej postawy wszystkich części ciała, co wymagane jest dla obrony; teraz będziemy mówić o samej obronie
96) Obrona to druga część sztuki władania mieczem, która uczy nas jak wykorzystać go ku naszej obronie; ma on dwie części, z których pierwsza służy obronie, zastawa, jak ją nazywamy, zaś druga atakowi.
97) Gardą nazywamy ustawienie ramienia i miecza wyciągniętych w linii prostej, w centrum partii zagrożonych, z ciałem dobrze ułożonym w swej zwykłej mierze by trzymać wroga na odległość, od każdego ataku, i by zaatakować go w razie gdyby zbliżał się by ci zagrozić.
98) W takim razie jedynie terza jest gardą, nie tylko ustawiona z rękojeścią na zewnątrz kolana, ale i tak, że we właściwy sposób dzieli ciało na pół, nie za wysoko ni zbyt nisko, ale jak należy pośrodku części które nie mogą być osłonięte, by móc działać tak samo szybko i być równie blisko ku ich obronie jak i atakowi
99) Prima i secunda nie są gardami, gdyż nie są właściwe dla szukania misury i odkrywają zbyt wiele ciała, i nie są równie blisko wszystkich części ciała jakie mogą zostać zaatakowane i bronione; podobnie quarta odsłania zbyt wiele ciała; są to sposobny uderzania, nie zaś obrony.
100) Są trzy powody które sprawiają że trudno jest trafić w cel: odległość od niego, ponieważ jest ukryta takm że trudzić się trzeba by dostrzec ją spoza wszystkich przesłaniających ją rzeczy; a i gdy już jest odkrytą, gdy pojawia się niebezpieczeństwo ciosu w każdej chwili może być zakrytą na nowo.
101) Wszystkie te zalety zawarte są w naszej gardzie, ponieważ oddala ona cel i usuwa tak bardzo jak tylko się da przez zgięcie i skręt ciała. Co więcej, doskonale osłania te części których usunąć nie może, zaś jeśli któreś zostają nieosłonięte, można je szybko przyjść im z pomocą gdy trzeba, będąc w równej odległości od każdej. I tak można bezpiecznie kroczyć, by wziąć tempo i misurę, co jest znakiem ostatecznej doskonałości gardy
102) Nie jest dla mnie uzasadnionym mówienie o zmianie gardy na inną gdyż nie utrzymuje się dobrej gardy, jeśli nie jest nią ta właśnie.
103) Atak to obrona w której szukam misury i uderzam mojego przeciwnika.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz