74) W pozostawaniu w gardzie i w szukaniu misury, prawe ramię musi być nieco ugięte, tak że ramię wysunięte jest po skosie, tak nisko, by łokieć spotykał ugięcie ciała, i był w jednej linii z prawym kolanem i przedramię, nieco cofnięte, tworzy z mieczem linię prostą.
75) W pozostawaniu w gardzie i w szukaniu misury, lewe ramię wraz z lewym biodrem i udem muszą służyć jako przeciwwaga dla ciała, zaś prawe biodro i udo i ramię powinno być wyciągnięte, tak by było w jednej linii z lewym kolanem i pasowało do ugięcia lewego boku; jej przedramię musi być ściągnięte by tym ruchem wspomóc wypchnięcie ciała w przód, co nie byłoby możliwe, gdyby tego zaniedbać.
76) W czasie ataku prawa ręka powinna być wyciągnięta w linii prostej, odwracając dłoń i przedramię w górę, czasem do wewnątrz, czasem na zewnątrz, zależnie od strony z której uderza.
77) W czasie ataku lewe ramię powinno być tak wyciągnięte, by tworzyło prostą linię z prawym, obracając nim w zależności od tego czy uderza się na zewnątrz czy do wewnątrz; ponieważ każda iota, o którą przesuwa się ramię w przód, lub na którą przesuwa je w linii ukośnej, może znacząco pomniejszyć misurę i szybkość tempo
78) Miecz uznawany jest całkowicie za tworzący wraz z ramieniem jedną kończynę i musi współtworzyć z przedramieniem linię prostą, która jest właściwie dopasowana do zgięcia prawego boku i musi dzielić wysokość i szerokość ciała na dwie równe części, ponieważ w pozostawaniu w gardzie i szukaniu misury, powodem dla którego będzie musiał powrócić do ugięcia boku jest ten, że za każdym razem, gdy znajduje się w tym położeniu, najszybciej będzie mógł przyjść z pomocą wszystkim zaatakowanym częściom ciała, czy będą to górne, to jest te od czubka głowy do ugięcia boku, będące w misurze z częściami poniżej, od zgięcia boku do kolan. I nie zdarza się by kto musiał bronić uda, które nie może być zaatakowane w naturalnym dystansie ataku z przesuniętej stopy bez nadmiernego wysunięcia ciała w przód w jawne zagrożenie.
79) Położenie i ułożenie miecza w czasie uderzenia jest dokładnie takie samo jak ramienia które go trzyma, z obracaniem dokoła fałszywej krawędzi w czasie ataku, zależnie od tego czy uderza na zewnątrz czy do wewnątrz.
80) Zwróć pilną uwagę na to, by sztych Twojego miecza był zawsze skierowany na odsłonięte części ciała wroga, którymi są prawy bok i prawe biodro i nie pozwól by ktokolwiek odwiódł cię od tego odkrywając swoją lewą stronę, co jest fałszywą misurą i tempo, gdyż może być odebrane w każdej chwili, co nie zdarza się w przypadku prawej części ciała, które koniecznie są obierane za cel.
81) Nie jest dobrze pozostawać w gardzie z ramieniem ściągniętym do siebie, ponieważ nie zabezpiecza ono misury w której mogę zostać znaleziony; jest to równie złe dla szukania misury ponieważ sztych miecza jest zbyt daleko od ciała przeciwnika. Kiedy kto nie może dobrze ocenić misury, traci w ten sposób zdolność do uderzenia w tempo. Do tego wszystkiego tak wycofane ramię nie trzyma przeciwnika we właściwej odległości z której nie może mnie on zaatakować i przez to nie spełnia swego zadania. Podobnie, miecz jest znajdowany w tej sytuacji nieużytecznym w ataku, ponieważ nie będzie mógł uderzyć w misurze przesuniętej stopy, gdyż pozostając ze sztychem przesuniętym tak daleko od przeciwnika nie może we właściwy sposób wziąć tej misury, która jest o tyle doskonalszą od bliższych misur, o ile uderzanie przeciwnika z daleka od tego z bliska. Co więcej nie jest to dobre dla wyprowadzenia uderzenia, które razem z ramieniem jest uwalniane przez siłę która sprawia że ciało się przemieszcza i nie jest prawdą że wyciągnięcie ramienia zwiększa misurę, lecz raczej wyciągnięcie ciała i wypad w przód, ponieważ wysunięta noga i ciało, w czasie wyciągnięcia ramienia z mieczem, jest wsparte na lewej nodze, która wspiera całe ciało i prawą nogę, owo lewa noga w czasie ataku wyrzuca ciało i biodra w przód na prawej nodze, która w zamian tworzy filar i przyporę, podtrzymującą całą wagę ciała, pchniętego w przód by zadać cios.
82) Nie mogę pochwalać pełnego wyciągnięcia ramienia w gardzie i szukania misury, bo wymusza to umieszczenie miecza poza jego miejscem, które jest właściwe i dobrze przystosowane do obrony życia i do nastawania na życie przeciwnika i w uderzaniu to nie pomaga ciału w zadaniu ciosu i sprawia że ma on mniej wigoru. Inne ustawienia i ruchy ramienia nie są pożądane w grze ataku po linii prostej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz